WALLDEC

Benátský štuk

Benátský štuk se hodně používá v interiérovém designu. Klasickém, Provence, Country, Art Deco. A vyznačuje se nepřekonatelnou praktičností: je příjemná na dotek, nepoškrábe nábytek, dekorační předměty a vaše dlaně. Dostatečně odolá opakovanému mokrému čištění, „kontrolám“ domácími mazlíčky a dalšímu mechanickému poškození.

Jaké jsou výhody benátské omítky kromě estetiky?

Je jich spousta:

> Odolnost proti opotřebení;

> Garantovaná „benátská“ vydrží na stěně 10 let;

> Udržovatelnost — pokud se objeví vady, je možné nátěr obnovit;

> Schopnost maskovat případné vady stěny;

> Vizuálně zvětšuje plochu místnosti díky průsvitnému efektu;

> Povrch «dýchá» — je paropropustný, na stěnách se netvoří kondenzát;

> Dodatečný voskový povlak činí povlak odolný vůči vlhkosti a teplotním extrémům;

> Požární bezpečnost;

> Ekologická bezpečnost — «benátský» je absolutně neškodný pro lidské zdraví.

Benátské omítce se dříve říkalo průsvitný nátěr na bázi nejmenších částic mramoru, který po nanesení ve více vrstvách vytvořil efekt přírodního mramoru.

Myšlenka na složení a techniku ​​nanášení této omítky vznikla ve starém Římě, kdy byla k povrchové úpravě poprvé použita mramorová moučka, která zbyla po řezání a leštění mramorových desek. Během renesance se benátská omítka hojně používala k výzdobě fasád sloupů a vnitřních ploch domů.

Postupem času prošla technika výroby tohoto materiálu výraznými změnami. Jestliže před 400 lety se benátská omítka skládala z mramorové mouky, rostlinných barviv a vody, dnes se „benátská“ vyrábí na bázi akrylového pojiva. Přestože povlak vypadá navenek úplně stejně, spojovací materiál poskytuje delší životnost, protože je odolný proti praskání a dostatečně elastický.